ENG A wersja-kontrastowa
Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
Ochrona środowiska to istotna część zrównoważonego rozwoju i stanowi ważny element naszej długoterminowej strategii. Proaktywnie wspieramy i promujemy rozwiązania związane z ochroną środowiska naturalnego. Realizujemy postanowienia wynikające z naszej Deklaracji Ekologicznej. W 2018 roku postawiliśmy na troskę o czyste powietrze i na rozwój elektromobilności. Dbaliśmy również o edukację zarówno naszych klientów, jak i pracowników.
Joanna Erdman
Wiceprezes Zarządu

Moje powietrze

Na początku roku rozpoczęliśmy kampanię „Czy my Polacy mamy ze sobą coś wspólnego? Nie widać. Bo to powietrze”. W kampanii zachęcaliśmy Polaków do proaktywnej postawy na rzecz czystego powietrza. Kampania towarzyszyła wprowadzeniu do oferty finansowania produktów i rozwiązań energooszczędnych, w której rezygnowaliśmy z prowizji za jego udzielnie.

W ramach oferty pożyczek i kredytów dla klientów indywidulanych i firm, oferowaliśmy promocyjne finansowanie na produkty i rozwiązania, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii konwencjonalnej i zwiększenia czystej.

Eko finansowanie obejmowało:

  • Ekopożyczkę dla klientów indywidualnych,
  • Ekopożyczkę dla Firmy,
  • Ekokredyt budowlano-hipoteczny na dom pasywny i energooszczędny,
  • Ekokredyt inwestycyjny dla Wspólnot Mieszkaniowych,
  • Ekoleasing na samochody hybrydowe i elektryczne.

W kampanii wykorzystywaliśmy różne kanały komunikacji: reklamę w telewizji, OOH, kampanię display, content marketing, działania w mediach społecznościowych i współpracę z influencerami. Ponieważ zależało nam na wywołaniu dyskusji i promocji proaktywnych postaw na rzecz czystego powietrza, sercem działań w digitalu była akcja w mediach społecznościowych. Akcja #mojepowietrze zachęcała Polaków do aktywnej postawy na rzecz czystego powietrza. Internauci dzielili się swoimi pomysłami na walkę ze smogiem. Każdy mógł zamieścić w mediach społecznościowych post, komentarz lub zdjęcie z #mojepowietrze i tym samym pokazać własne sposoby na dbanie o wspólne dobro, jakim jest powietrze. Takie działania z jednej strony edukowały, a z drugiej wpływały na postawy Polaków. Chcieliśmy uświadomić, że każda nawet najmniejsza rzecz ma znaczenie i tylko wspólnym wysiłkiem możemy zmienić stan powietrza.

W ramach działań w mediach społecznościowych zaprosiliśmy do współpracy także znane i lubiane postaci ze świata online i offline. Na krótkich filmikach zaproszone osoby rozmawiały o tym, jak wiele ich dzieli ale jednocześnie łączy ich wspólna troska o czyste powietrze.

Szczególne miejsce w działaniach miało również sprowadzenie do Krakowa Smog Free Tower − pierwszego na świecie zewnętrznego oczyszczacza powietrza. Zainicjowaliśmy budowę Smog Free Tower, żeby zwrócić uwagę na konieczność podejmowania działań na rzecz czystego powietrza. Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo – jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza.

O czystym powietrzu mówiliśmy również na konferencjach i wydarzeniach zewnętrznych. Podczas European Start-up Days w maju, Joanna Erdman, wiceprezes zarządu, brała udział w panelu Technologie dla klimatu, podczas którego szeroko dyskutowano również o problemie zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Z kolei na Open Eyes Economy, Joanna Erdman brała udział w specjalnej sesji panelowej: SMOG. Wawelski, polski czy globalny?, która w całości była poświęcona tematowi smogu i czystego powietrza.

Byliśmy również głównym partnerem Smogathonu, czyli międzynarodowego konkursu, na którym startupy prezentują rozwiązania, które mają na celu redukcję zanieczyszczenie powietrza. Udział w Smogathonie jest otwarty dla każdego projektu, który ma innowacyjne rozwiązanie antysmogowe. Półfinały tegorocznego Smogathonu odbyły się w Katowicach, Sao Paulo, Berkeley, Londynie, New Deli oraz w Pekinie, a finał w Krakowie „W ING zdajemy sobie sprawę, że naszym obowiązkiem, jako instytucji mającej znaczący wpływ na życie gospodarcze w Polsce, jest odpowiedzialny i aktywny udział w inicjatywach poprawiających jakość życia nas wszystkich. Dlatego proaktywnie wspieramy i promujemy rozwiązania związane z ochroną środowiska naturalnego. Smogathon to ważna inicjatywa. Pokazuje, że możemy i powinniśmy wykorzystywać technologię, aby poprawiać jakość powietrza” – powiedziała Małgorzata Jarczyk-Zuber wręczając jedną z nagród finałowych.

thumb
Elektromobilność

W 2018 roku kontynuowaliśmy nasze działania w ramach rozwijania elektromobilności. Zapoczątkowaliśmy współpracę z 4 partnerami dostarczającymi samochody elektryczne i stacje ładujące oraz skutery elektryczne.

Współpraca z Innogy

W ramach partnerstwa z Innogy, oprócz podpisania listu intencyjnego, przeprowadziliśmy z sukcesem m.in. pilotaż najmu elektrycznych samochodów na zasadach idei współdzielenia. Z programu pilotażowego skorzystało 1 585 aktywnych użytkowników, którzy wypożyczyli samochody 1 225 razy i przebyli nimi 17 000 km. W lipcu dodatkowo uruchomiliśmy 10 nowych punktów ładowania na terenie Centrum Handlowego Janki.

W podpisanej umowie w grudniu 2018 roku, razem z Innogy, zobowiązaliśmy się do wspólnego wypracowania rozwiązań w zakresie integracji usług związanych z rynkiem elektromobilności, w tym zarówno finansowych jak i transakcyjnych. W ramach współpracy, wiosną 2019 roku, udostępnimy 500 aut elektrycznych w ramach usługi car- sharingu w stolicy. Powstaną również nowe stacje ładowania dla pojazdów napędzanych energią elektryczną.

1 225

wypożyczeń samochodów

1 585

aktywnych użytkowników

17 000 km

przebytych przez użytkowników

Współpraca z ENGIE Technika Instalacyjna

W listopadzie podpisaliśmy list intencyjny w sprawie wspólnych działań z ENGIE Technika Instalacyjna. Rozwój elektromobilności oraz rozwiązania z obszaru efektywności energetycznej to zakres zainicjowanej współpracy pomiędzy ENGIE a naszym bankiem. Celem wspólnej inicjatywy jest promocja zrównoważonego rozwoju i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz aktywne działanie na rzecz rozwoju elektromobilności w Polsce.

Współpraca z Tauronem

tau tau

W grudniu rozpoczęliśmy pilotaż carsharingu oraz uruchomiliśmy pierwsze stacje ładowania pojazdów elektrycznych w Katowicach. 23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego przez nas i Tauron systemu elektromobilności. Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji została zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych. Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

Od 3 grudnia razem z Tauronem udostępniliśmy mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice 20 samochodów elektrycznych – BMW i3 i RENAULT ZOE. Samochody można wypożyczyć za pomocą aplikacji testowej eCar od Taurona, która pozwala wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód. Celem współpracy naszego banku i Taurona jest osiągnięcie efektu synergii z dotychczasowych doświadczeń zarówno w obszarze budowy infrastruktury jak i w obszarze budowy nowych modeli biznesowych dla elektromobilności.

Samochody elektryczne udostępniliśmy również podczas COP24. Goście szczytu przejechali nimi ok. 150 tys. km.

Współpraca z Jednym śladem

W zeszłym roku z powodzeniem testowaliśmy również wypożyczanie skuterów elektrycznych. W ramach współpracy z firmą Jeden Ślad – siecią elektrycznych skuterów miejskich, w czerwcu udostępniliśmy 50 skuterów w Katowicach a w sierpniu 60 skuterów elektrycznych ING w Warszawie. Skutery cieszyły się dużym powodzeniem.

Prędkość maksymalna skuterów elektrycznych to 45 km/h, a realny zasięg jazdy ok. 50 km od pełnego naładowania. W bagażniku każdego skutera znajdują się dwa kaski w rozmiarach M i L oraz jednorazowe czepki ochronne. Skutery można wypożyczyć za pomocą aplikacji JedenSlad (na Android i iOS), gdzie wymagana jest wcześniejsza rejestracja z dowodem osobistym. Następnie należy wybrać plan opłat optymalny dla swoich potrzeb.

Wydaliśmy również raport na temat elektromobilności „Którym pasem zamierzamy jechać?”, przygotowany wspólnie z EY w maju 2018r. Z raportu i naszych analiz wynika m.in., że jeszcze przed 2023 rokiem podwoi się liczba sprzedawanych samochodów elektrycznych (EV).

Byliśmy obecni również na konferencjach i wydarzeniach, na których mówiliśmy o elektromobilności. Na Europejskim Kongresie Gospodarczym Kazimierz Rajczyk, dyrektor Centrum Sektora Energetycznego, był moderatorem panelu na temat elektromobilności. Na wydarzeniu mieliśmy dodatkowo stoisko Zrównoważonego Rozwoju, na którym prowadziliśmy rozmowy m.in. na tematy ekologii i elektromobilności. Na EKG Green, wydarzeniu towarzyszącym COP24, w sesji „Smart City i ekorozwój” Kazimierz Rajczyk był panelistą. Byliśmy partnerem wydarzenia Impact mobility rEVolution’18. Podczas dwudniowego kongresu, poświęconego inteligentnej i elektromobilności, obecni byli również nasi eksperci a Kazimierz Rajczyk brał udział w panelu dyskusyjnym.

Jako bank czujemy się odpowiedzialni za zrównoważony rozwój i lepszą jakość życia. Mocno wspieramy rozwój zeroemisyjnego transportu, opartego o minutowy wyjem elektrycznych aut i skuterów. To nasz pomysł na poprawę jakości powietrza i ograniczenie liczby aut w centrach miast.
Kazmierz Rajczyk
Dyrektor Zarządzający Sektorem Pion Klientów Strategicznych

Gospodarka w obiegu zamkniętym

Zgodnie z celem ze Strategii Zrównoważonego Rozwoju w 2018 roku promowaliśmy założenia gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy).

Razem z Deloitte oraz innymi partnerami wydaliśmy raport „Zamknięty obieg otwarte możliwości” na temat gospodarki w obiegu zamkniętym, który miał swoją premierę na EEC Green. Celem raportu jest spojrzenie na sytuację w Polsce i zidentyfikowanie szans, jakie stwarza gospodarka o obiegu zamkniętym. Odpowiada on na pytania:

  • Na jakim etapie zmiany jest Polska?
  • Jakie są kluczowe wyzwania i szanse w kraju z punktu widzenia gospodarki i przedsiębiorstw?
  • Co powinniśmy zrobić, żeby stać się liderem GOZ?

Podczas EEC Green raport został zaprezentowany uczestnikom konferencji. Dodatkowo podczas panelu „Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) – koncepcja i praktyka”, mocny głos w dyskusji zabrał Brunon Bartkiewicz, Prezes zarządu: „Ci, którzy nie spełnią wymagań środowiskowych muszą się liczyć w najbliższej przyszłości z podwyższonymi kosztami finansowania, a w szczególnych przypadkach, z trudnościami w pozyskaniu finansowania”.

ustawienia zamknij
zamknij

Zmień walutę na:

Zmień:

arrow-left
arrow-right
Jesteś w ścieżce Wybierz ścieżkę
Wybierz Klient Pracownik Rynek i media arrow-down
Wróc do ustawień domyślnych
zamknij

Wyniki wyszukiwania: